Таткото на Матеј Периш не губи надеж за својот син: „Ме мачат три моменти во истрагата“

Ненад Периш, таткото на исчезнатиот Матеј, за кој цел Балкан се дигна на нозе, во телевизиско интервју за сараевската телевизија „Лице“, емотивно раскажа колку му е тешко да се соочи со сите информации за својот син, но објасни и што му пречи највеќе во целосната истрага.

Изјави дека го мачат три моменти. Одговорајќи на новинарското прашање, за тоа како издржува и како се справува, Ненад Периш изјави дека створил одбранбен механизам.

Зборувам со МВР на Србија, апсолутно им верувам. Има и многу чесни новинари, професионалци и искрено им благодарам за се. Тие разбираат како е за човек кој си го бара своето дете. Како и во се, луѓето не треба да бидат промислени, така да има дезинформации. Тоа не служи за никаква цел. Верувај ми, не обвинувам никого. Јас го имам мојот проблем и се соочувам со него. Секој има своја чест“, кажа таткото на Матеј.

- Две дупки се многу важни. Тоа е првенствено излез од локалот кој не е снимен и кој ќе остане во магла, бидејќи не знам дали нешто се случило таму, а не верувам дека се случило. Вториот е можеби уште поважен, тоа е спуштањето на Матеј во простор сличен на терасата покрај реката Сава, кој е ограден простор долг околу 15 метри, а широк околу десет. Немаме ниту видео за да видиме дали имало некој друг или Матеј ја преминал таа ограда, бидејќи таму е наклонето и можно е да се лизне и да падне. Го прашав инспекторот дали е можно да се излезе на тоа место без да забележат камерите, бидејќи таму има камера и добив одговор: „Да“. Ова се две работи кои ми се особено важни, а третата е сигналот на мобилниот телефон на Матеј, кој се наоѓа во близина на Воениот остров. Знам дека полицијата побарала од корејскиот производител да им ги достави сите информации. Од излезот на Матеј од шипката до тој сигнал поминаа околу три часа, а тој мобилен може да даде сигнал само ако е на површината, така што тоа за мене е многу важна информација - вели Периш.

24.01.2022 - 09:05

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега