Талибанците воведоа нови правила:Забрането бричење и потстрижување на брадите

Талибанците воведоа нови правила. Имено, тие им забранија на берберите во провинцијата Хелманд, Авганистан да ги бричат или потстрижат брадите на своите клиенти.

Доколку берберите постапат спротивно, ќе бидат казнети, пренесува „Би-би-си“.

Сопственици на фризерски салони ја потврдиле оваа вест. Ова всушност значи вметнување на сите построги правила кои ги имаше вметнато старата талибанска власт, иако моменталната даде ветување дека правилата нема да бидат толку ригорозни.

27.09.2021 - 13:57

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега