Тајланд донесе историски закон за хомосексуални бракови

Горниот Дом на парламентот на Тајланд усвои закон за брачна еднаквост, со што се отвора патот Тајланд да стане трета земја во Азија која ги признава истополовите бракови по Непал и Тајван.

Законот доби поддршка од речиси сите членови на Горниот дом и ќе биде испратен во палатата за да биде одобрен од кралот. Ќе стапи во сила 120 дена по објавувањето во службен весник.

Застапниците за правата на LGBTQ+ го нарекоа потегот „огромен чекор напред“ бидејќи Тајланд станува првата земја во Југоисточна Азија што усвои закон за брачна еднаквост. Тајланд е веќе познат по својата енергична LGBTQ+ култура и толеранција, што го прави популарна туристичка дестинација.

„Тоа ќе го истакне лидерството на Тајланд во регионот кога станува збор за промовирање на човековите права и родовата еднаквост“, рече Комисијата за граѓанско општество за брачна еднаквост, активисти и LGBTQ+ парови.

Законот е кулминација на повеќе од десет години напори на активисти и политичари, откако претходните нацрти не стигнаа до парламентот.

На почетокот на јуни, илјадници LGBTQ+ активисти и поддржувачи маршираа низ улиците на Бангкок, каде што им се придружи премиерот Сретта Тависин, кој носеше маица со виножито за да го прослави Месецот на гордоста.

18.06.2024 - 11:34

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега