СЗО: Наскоро еден милион луѓе ќе бидат заразени со коронавирус

Генералниот директор на Светската здравствена организација (СЗО) Тедрос Адханом Гебрејесус изрази длабока загриженост поради брзото глобално ширење на коронавирусот, кој зафати 205 земји и територии.

Тој истакна дека СЗО, Светска банка и ММФ ги поддржале програмите за помош на земјите во развој, со цел да се изборат со социјалните и економските последици од пандемијата.

Гебрејесус нагласи дека во изминатите пет недели е регистриран речиси експоненцијален раст на бројот на нови заразени случаи, а бројот на починати е повеќе од двојно зголемен минатата недела.

– Во следните денови ќе достигнеме бројка од еден милион потврдени случаи на зараза од Ковид-19 и 50.000 жртви во светот, предупреди генералниот директор на СЗО.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

02.04.2020 - 12:18

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега