СЗО го вклучи црвениот аларм: Омикрон е името на новиот сој на коронавирусот - новата закана на светот која ги плаши и научниците

Последната откриена варијанта е најмутираната досега – има толку долг список на мутации што еден научник ја опиша како „страшна“, додека друг рече дека тоа е најлошиот вид што го виделе.

Неодамна е пријавена варијанта и потврдените случаи сè уште се главно концентрирани во една провинција во Јужна Африка, но случаи се пријавени и во Боцвана, Хонг Конг и Израел.

Денеска беше потврдено дека новиот сој пристигнал во Европа. Во Белгија е потврден првиот случај на нов сој на корона кај млада жена, која не била вакцинирана, а се вратила од Египет.

Јавноста веднаш се прашува колку брзо се шири новата варијанта, дали е способна да ја заобиколи заштитата што ја обезбедуваат вакцините и што треба да се преземе во врска со тоа. Има многу шпекулации, но засега има многу малку јасни одговори.

Варијантата се вика B.1.1.529, но СЗО ја нарече „омикрон“. Исто така е неверојатно еволуциски напреднa. Професорот Тулио де Оливеира, директор на Центарот за одговор на епидемијата и иновации во Јужна Африка, рече дека има невообичаенa констелација на мутации и дека е многу различно од другите варијанти што циркулираат.

„ Оваа варијанта не изненади, има голем еволутивен скок во еволуцијата и многу повеќе мутации од очекуваното“, рече тој.

Видот има вкупно 50 мутации, од кои дури 32 на спајк протеинот, кој е цел на повеќето вакцини и клучот што вирусот го користи за да ги отклучи вратите на нашите клетки.

Ова ниво на мутација најверојатно се развило кај еден од имунокомпромитирани пациенти, а некои научници се сомневаат дека се работи за пациент со недијагностицирана ХИВ инфекција.

Многу мутации автоматски не значат дека се лоши. Важно е да се знае што всушност прават овие мутации. Но, научниците се најмногу загрижени што овој вирус сега е радикално различен од оригиналот што се појави во Вухан, Кина пред две години. Ова значи дека вакцините, кои се дизајнирани да се борат против оригиналниот вид, можеби нема да бидат толку ефикасни.

Некои од мутациите биле видени претходно во други варијанти, што дава увид во нивната веројатна улога во оваа варијанта. На пример, се чини дека мутацијата N501 го олеснува ширењето на нов вид. Постојат некои мутации кои им отежнуваат на антителата да го препознаат вирусот и може да ги направат вакцините помалку ефикасни, но има и други кои се сосема нови.

Сепак, клучната причина за загриженоста на научниците е фактот дека во Јужна Африка, уделот на B.1.1.529 меѓу дијагностицираните инфекции сега е близу 90 проценти. На новиот вид му беа потребни само 25 дена за да го стори тоа, бидејќи беше забележано дека надминува повеќе од еден процент од случаите. На високо заразната делта и требаа 100 дена за да достигне толку голем удел, а бета по првите 100 дена не достигна ни 50 проценти од уделот во сите случаи.

Со други зборови, најзагрижувачка работа во моментов е способноста на новата варијанта брзо да ги истисне другите соеви, што изгледа навистина страшно.

27.11.2021 - 10:57

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега