Светскиот ланец за брза храна го шокираше светот: Местото на жените им е во кујна

Ланецот ресторани за брза храна "Burger King" ја шокирал јавноста со објавата на Твитер дека "местото на жените им е во кујната" и тоа за 8-ми март.

По бурните реакции уследиле твитови за објаснување од страна на ланецот за брза храна.

"Ако сакаат, секако. Сепак, само 20 проценти од готвачите се жени. Ние сме во мисија да го промениме односот на половите во угостителската индустрија, зголемувајќи ја можноста на жените да ја продолжат кулинарската кариера - се наведува во следната објава.

"Горди сме што започнуваме нова програма за стипендирање која ќе им помогне на вработените во "Burger King" да ги остварат своите кулинарски сништа", се наведува во пораката.

Уследиле коментари дека станува збор за лоша реклама, и дека било неопходно се да се истакне во првата објава.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

08.03.2021 - 20:34

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега