Судири на протестот против рестриктивните мерки во Берлин (ВИДЕО)

Вкупно 18 полицајци се повредени, од кои тројца се примени во болница, во растерувањето на демонстранти во Берлин откако полицијата прекинала голем собир против мерките воведени поради сузбивање на епидемијата на коронавирусот, одржан и покрај растот на бројот на новозаразените, објави германската полиција во неделата.

Организаторите на протесниот собир одржан во неделата не се погрижиле да се следат хигиенско-санитарните препораки, изјави портпаролот на берлинската полиција за агенцијата DPA.

Полицијата го прекинала собирот на кој присуствувале околу 20.000 луѓе. Кога некои од присутните не сакале да отстапат, полицијата сметала дека прават прекршок што предизвикало реакција од присутните.

Полицајците ги симнале од сцената некои од организаторите, со бурно негодување од демонстрантите и примениле сила кога едно лице не сакало да ги послуша нивните наредби. Меѓутоа, една упорна група останала пред бината, а некои од нив полициајците ги привеле или насилно отстраниле од просторот.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

02.08.2020 - 12:32

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега