Судар на полиција и демонстранти во неколку градови во Грција

Демонстранти се судрија со полицијата за време на синоќешните протести во неколку грчки градови кои се одржаа по повод петгодишнината од убиството на раперот Павлос Фисас.

Судири имало во Атина и во градовите Патра и Солун, каде групи демонстранти мавале со камења и шишиња врз полицајците, кои одговориле со солзавец.

Засега нема информации за уапсени лица.

За убиството на 34-годишниот рапер кое се случи во 2013 година беше уапсен приврзаник на грчката неофашистичка партија „Златна Зора“, а против лидерите на партијата се води процес по обвиненија за создавање криминална организација. „Златна зора” има 15 пратеници во 300-члениот грчки Парламент.

 

 

 

19.09.2018-09:45

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега