Студија: Т-клетките по обична настинка може да обезбедат заштита од ковид

Високо ниво на Т-клетки, кои се развиваат по изложување на коронавирус кој ги предизвикува обична настинка, може да обезбеди заштита од ковид-19.

Студијата објавена од Империјал колеџ во Лондон, може да отвори нови патишта за вакцините од втората генерација.

Имунитетот против Ковид-19 е комплексен и се верува дека иако постојат докази за намалување на нивото на антитела шест месеци по вакцинацијата, Т-клетките исто така играат витална улога во обезбедувањето заштита од вирусот.

Студијата, која започнала во септември 2020 година, ги испитува нивоата на Т-клетките што произлегуваат од претходна обична настинка кај 52 контакти во домаќинството со позитивни случаи на Ковид-19 кратко време откако субјектите биле изложени на вирусот за да се види дали развиле инфекција.

Откриено е дека 26 луѓе кои не ја развиле инфекцијата имале значително повисоки нивоа на овие Т-клетки во споредба со луѓето кои се заразиле.

Научниците од Империјал не кажале колку долго траела оваа заштита обезбедена од Т-клетките.

„Откривме дека високите нивоа на веќе постоечките Т-клетки, кои телото ги произведува кога е заразено со друг вирус, како што е обичната настинка, може да заштити од инфекција со Ковид-19“, рече авторот на студијата д-р. Рија Кунду.

Авторите на студијата, објавена во Nature Communications, рекоа дека внатрешните протеини на вирусот САРС-КоВ-2 што ги таргетираат Т-клетките би можеле да понудат алтернативен пат за производителите на вакцини.

Тековните вакцини против коронавирус се насочени кон шилестиот протеин, кој редовно мутира, создавајќи варијанти како што е омикрон, кои ја намалуваат ефикасноста на вакцината против симптоматска инфекција.

„Спротивно на тоа, внатрешните протеини насочени од заштитните Т-клетки што ги идентификувавме мутираат многу помалку“, вели професорот Аџит Лалвани, коавтор на студијата.

„Следствено, тие се разликуваат многу помалку од една варијанта на вирусот САРС-КоВ-2, вклучително и омикрон. Новите вакцини што ги таргетираат овие внатрешни протеини би развиле сеопфатни заштитни одговори на Т-клетките што треба да штитат од сегашните и идните варијанти на САРС-КоВ-2“.

 

14.01.2022 - 22:49

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега