Струмичанецот кој го застрела ловџијата исценирал се за да го прикрие делото

 

Секторот за внатрешни работи Струмица до Основното јавно обвинителство во Струмица, поднесе кривична пријава против 38-годишниот  З.Ј  кој го усмрти ловџијата за продолжениот викенд.

Имено, завчера околу 13:50 часот, на местото викано „Медев рид“, атар на с.Белотино, во близина на браната Водоча, пријавениот заедно со уште седум лица бил на лов. Во еден момент испукал еден патрон со пушка сопственост на лице од с.Белотино и го погодил лицето Ж.И. од с.Рич, кој во моментот се движел по шумска патека низ непрегледна шума на оддлеченост од околу 30 метри. Ж.И. се здобил со влезна рана од  оружјето во пределот на главата, од каде почнал обилно да крвари и паднал во безсознание, информираат од СВР Струмица.

Пријавениот, со намера да го прикрие настанот, ги известил другите лица кои во меѓувреме дошле на помош, дека Ж.И. од невнимание се самозастрелал, притоа ја зел пушката која ја користел сега починатиот и ја пренел на друго место на оддалеченост на околу 50 метри потпирајќи ја на една грмушка и враќајќи го петлето од пушката напред.

-Откако повредениот од страна на другите лице кои биле на лов бил качен на трактор, со цел побрзо да му се пружи лекарска помош, пријавениот ја земал пушката со која бил на лов, заминал кон брана Водоча, земал метална жица и го одбравил затворачот на пушката кој бил оштетен, го извадил, а го фрлил и употребениот патрон во водите на брана Водоча, по што пеш заминал за с. Белотино, враќајки ја пушката на лицето од кое ја зел заедно со уште четири неупотребени патрони, информираат од полицијата.

Повиканата екипа од итната медицинска помош од Струмица веднаш дошла и укажала лекарска помош по што повредениот со медицинско возило бил префрлен во ЈЗУ Општа Болница- Струмица, каде и покрај пружената лекарска помош и реанимација, им подлегнал на повредите.

Од извршените проверки било утврдено дека пријавениот и починатото лице не поседувале огнено оружје со дозвола за оружје, ниту пак биле членови во Ловното дрштво „Беласица“ од Струмица.

 

 

 

10.12.2017 - 13:49

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа