Страшно- Разорен земјотрес се заканува за овој град

Научниците и оБединетите нации предупредуваат дека Инстанбул наскоро би можел да биде погоден од силен земјотрес со магнитуда од 7,5 до 7,7 според Рихтерова скала, кој во најлош случај може да убие меѓу 70.000 и 90.000 лица.

Она што најмногу ги загрижува научниците  дека предупредувањето за ваквиот земјотрес може да дојде само неколку секунди пред тлото да се стресе.

Обединетите нации роценуваат дека штетата од овој земјотресќе изнесува 40 милијарди долари, а без дом ќе останат 500.00 до 600.000 луѓе.

 

 

 

19.05.2017 - 23:43

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа