Страшно - нов вирус менува лозинки, брише податоци, снима разговори, а скоро е незабележителен

 

Холандската компанија Trend Micro објавила податоци за новата опасност за корисниците на Андроид уредите - вирус кој се маскира во вистинска апликација како WhatsApp.

Овој вирус им овозможува на хакерите да преземат контрола над уредот. Она што овој вирус може да го направи е прилично вознемирувачко.

Управува со блутутот, снима, се поврзува со бежичниот интернет, брише смс пораки, брише историја на пребарување и разговори, контролира вибрации, рестартира лозинки, повикува броеви кои сака, го менува гласот и текстот.

 

 

 

19.07.2017 - 16:48

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа