Страшна несреќа во Табановце - маж се бори за живот на КАРИЛ

Вчера околу 16 часот во Полициската станица Куманово било пријавено дека на Граничниот премин Железничка станица Табановце инспекторот по животна средина 43-годишниот Б.З. од село Слупчане, општина Липково, се здобил се тешки телесни повреди при струен удар.

Б.З. вршел преглед на теретен  воз кој сообраќа на релација Унгарија –Грција, кој бил во композиција од 15 вагони. Се качил на вагон-цистерна од која истекувало натриумхиперхлорид и во еден најверојатно ги допрел жиците со струја со висок напон, при што дошло до струен удар, а тој бил отфрлен од цистерната и паднал на земја. Б.З. се здобил со изгореници по целото тело и со екипа на Итна медицинска помош бил во Медицински центар Куманово, од каде бил препратен на КАРИЛ при комплексот клиники „Мајка тереза“ во  Скопје. 

Увид на местото на настанот извршиле увидна екипа од СВР Куманово и  инспектор за заштита и здравје при работа. Се преземаат мерки за расчистување на случајот.

 

 

 

 

26.05.2018 - 11:27

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега