Столтенберг: НАТО ќе испорача помош на сојузниците кои се најзагрозени од вирусот

Алијанстата ќе ја забрза испораката на медицинска помош на сојузниците кои се најмногу погодени од вирусот, но мора да се фокусира на одбрана на Европа, изјави генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг.

Министрите за надворешни работи на НАТО утре ќе разговараат за мерките за помош, преку видео-конференција , прва откако земји како што се Турција и Чешка започнаа да испорачуваат залихи за Италија и Шпанија.

„Ние ја мобилизираме поддршката на сојузниците со слободен капацитет да им помогнеме на оние кои имаат очајна потреба“, рече Столтенберг во интервју за „Ројтерс“.

Тој додаде дека турски авион денеска ќе испорача медицинска опрема за Шпанија и Италија.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

01.04.2020 - 17:16

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега