Стоилковски: Шилегов не мисли на Скопје туку на јадење и пиење на буџетски трошок!

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција го обвини актуелниот градоначалник на Град Скопје дека јадел и пиел на буџетски трошок.

Во продолжение ви ја пренесуваме интегрално неговата прес-конференција

Следниов документ ја открива суштината за Петре Шилегов, и што му е најважно од градоначалничката фотелја.

Два дена пред изборите, Петре Шилегов склучува договор за КАЕФАНА!

На 15.10 склучен, односно на два дена пред избори, склучен е договор со 3 фирми – во вредност од 32.000 евра! Договор во директна спогодба за, во слободен речник, за кафеански услуги! 32.000 евра и тоа само за една година!

Компаниите, познати скопски локали нема да ги споменувам, но ќе ги споменувам делови од договорот:

· Рамковниот договор е на еден милион и 700 илјади денари, со ДДВ – 2 милиони денари за кафеана за една година;

· Договорот започнува од 21.10, односно се реализира од вчера;

· Измени на оваа рамковна спогодба, односно поголема или пониска вредност може да се оди и до 20% од договорот, односно на овие 32.000 евра планирани за Петре Шилегов да ги потроши во кафеаните низ Скопје, да се додадат уште 3.200 евра доколку оваа година му се погоди на Петре Шилегов;

· А, тука би додал дека фирмите – кафеаните се обврзале на 10 односно нудат од 10 до 15% попуст на менијата односно на услугите на јадењата и пијачките;

Почитувани,

Додека сите очекуваат одговори за неразумното богатење на Петре Шилегов, додека сите размислуваа и очекуваа одговори за луксузите на Шилегов, за дивоградбата во Карпош, за вилата на Маврово, за скапите џипови и коли кои што ги нема пријавено во Антикорупциска, тој размислувал за нов договор за кафеана!

Не, почитувани, ова не е црна кампања, ова е соочување со фактите за Петре Шилегов среде кампања за избор на градоначалник за град Скопје, кога он потпишува договор од 32.000 евра кафеански услуги!

Почитувани,

Петре Шилегов не размислува на градот, туку Петре Шилегов веројатно размислува како да направи уште половина милион евра во следниот мандат, да доизгради уште некоја вила и тоа да го прослави со здравици по кафеани, се тоа на буџетски трошок, се тоа од ваш џеб.

Ниеден инспектор досега, ниту институција не оди да ги провери наводите со кои што излегувавме секој ден. Затоа Петре смета дека може да размислува само на кафеана!

 

22.10.2021 - 11:56

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега