Стоилковски: Мицкоски, исто како и Бајден, само изрази разбирање за реакцијата на Израел

Портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ, Наум Стоилковски, денеска ja појасни вчерашната изјава на лидерот на опозициската партија, Христијан Мицкоски, кој рече дека Израел има право на одбрана на својата територија и население.

Стоилковски вели дека ваквиот став е во насока на ставот на стратешките партнери на Македонија и не се однесува кон палестинскиот народ, ниту кон муслиманите, или пак кон арапскиот народ.

„Изјавата на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски во врска со случувањата во Израел, е во иста насока со ставот на американскиот претседател, Џо Бајден, кој што изрази разбирање за реакцијата на Израел. Ставот се однесува кон правото на држава пријател на Македонија да ја заштити својата територија која што е нападната и гранатирана од паравоена формација. И во оваа прилика апелираме на прекин на огнот, наоѓање на заедничко решение и смирување на тензиите и насилствата“, посочи партискиот портпарол.

Тој нагласи дека ВМРО-ДПМНЕ силно ги осудува сите закани кои биле испратени до Мицкоски, од, како што кажа, радикални екстремистички елементи, со говор на омраза од центри на моќ кои работат во спротивност со стратешките интереси на државата.

„Запрепастува молкот од МВР кое го повикуваме да реагира и да постапки во насока на истражување на таквите закани и нивно санкционирање согласно важечките прописи“, истакна Стоилковски.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

15.05.2021 - 15:51

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега