Стејт департмент: Владината доминантна улога во економијата создава можности за корупција

 

Стејт департментот го објави извештајот за човековите права за 2017 година во Република Македонија, кој во делот за корупција и владина транспарентност нотира дека според извештаите на невладините организации владината доминантна улога во економијата создава можности за корупција.

- Владата е најголемиот работодавец во земјата. Дел аналитичари проценуваат дека се вработени дури 180.000 лица, и покрај официјалните статистички податоци што покажуваат вработување во јавниот сектор од околу 128.000 лица, се вели во извештајот на Стејт департментот.

Извештајот наведува дека во текот на првите три месеци од годината Државната комисија за спречување  корупција отворила 16 случаи за злоупотреба со јавните средства. Во текот на годината, Обвинителството за организиран криминал и корупција испитувало 25 осомничени за обвиненија за корупција, поднело едно обвинение и добило обвиненија против четворица обвинети. Кривичните дела вклучуваат злоупотреба на службената положба и овластување, перење пари, примање поткуп и прифаќање награди за незаконско влијание. На 15 септември, канцеларијата на Основно обвинителство во Скопје имаше двајца пратеници во истрагата за кршење на правилата утврдени од Државната комисија за спречување на корупцијата.

- Помеѓу 15 април и 15 септември, Канцеларијата на специјалниот обвинител поднесе 18 обвиненија против 120 обвинети, подигна обвиненија за 168 дела и отвори седум истраги против 25 осомничени. Исто така, иницираше 142 прелиминарни истраги за очигледно криминално однесување кое се однесува на содржината на незаконски пресретнати комуникации помеѓу 2008 и 2015 година. Во своите поднесоци од 30 јуни, СЈО препорача притвор за 18 обвинети, вклучувајќи го и поранешниот премиер Груевски. Основниот суд во Скопје го одби барањето за задржување на Груевски, се вели во извештајот на Стејт департментот.

 

 

 

21.04.2018 - 13:18

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега