Сте забележале бела дамка на жолчката - многу е важно да знаете кое е нејзиното значење

 

За време на подготвување на јајца важно е пред тоа да утврдиме дали е се во ред со нив. Кога ќе скршите јајце доколку веднаш се разлее, значи дека не е во ред. Доколку жолчката остане цела, тогаш јајцето е во ред.

Ваквите бели дамки на јајцето настануваат како знак дека јајцето долго време стоело во продавница или фрижидер.

Јајцата чувајте ги во фрижидер и искористете ги пред да им истече датумот. Најдобро е да конзумирате домашни јајца.

 

 

 

24.07.2017 - 15:25

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа