Ставете едно чешне лук под перницата – едноставна метода која лекува многу болести

Лукот уште од дамнешни времиња се смета за чудесен лек кој помага во борба против многу болести. Затоа, чешнињата лук често се користат во речиси сите народни лекови.

Покрај тоа, и медицината го користи лукот и не ги негира неговите лековити својства. Лукот изобилува со калиум, магнезиум, натриум и алицин – состојка која го штити телото од вируси и спречува ширење на инфекции. 

Доколку не сте љубител на аромата на лук, не мора да го консумирате – доволно е да го ставите под перницата пред да заминете на спиење. Неговиот мирис ќе ги прочисти вашите синуси и ќе ви помогне да се ослободите од настинката.

Оние кои спијат со лук под перница никогаш не патат од несоница и секогаш се будат во добро расположение бидејќи тој има смирувачко дејство врз нервниот систем и брзо ослободува од умор и напнатост.

Одамна е докажано дека лукот го намалува холестеролот во крвта и го забавува развојот на карцином, спречувајќи мутација на клетките.

Лукот е незабиколно средство за време на епидемија на грип и други вообичаени болести, па затоа ставете си едно чешне лук под перницата и заштитете се навреме.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

03.12.2019 - 21:07

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега