Стадионот на Дортмунд ќе стане привремена болница

„Сигнал Идуна Парк“, стадионот на Борусија Дортмунд ќе се користи како привремена болница.

Лидерите на клубот на локалните власти им го понудиле стадионот за да им се помогне на лицата кои се сомнителни на коронавирусот.

Стадионот ќе биде користен како привремена болница од утре.

На четвртиот кат на северната трибина привремено лекувалиште ќе биде отворено од подла до четири попладне.

Претходно своите стадиони на користење ги дадоа Манчестер сити и Тотенхем во Англија, како и Реал Мадрид во Шпанија.

Ако луѓето кои ќе се тестираат и се позитивни на коронавирусот, нивното лекување ќе продолжи во градската болница.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

03.04.2020 - 23:29

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега