Српскиот епидемиолог: Доколку сите носиме маски заштитата е близу 99%

 

Епидемиологот Предраг Кон, член на српскиот Кризниот штаб, уште еднаш апелираше до граѓаните да носат маски, нагласувајќи дека оваа мерка, заедно со одржување на растојанието, обезбедува заштита од коронавирусот од скоро 99 проценти.

"Ставот на СЗО на почетокот на пандемијата беше дека има смисла маската да ја користи само заразено лице за да спречи пренесување на инфекција. Денес се вели дека ако секој носи маски и држи дистанца, заштитата е близу 99%.Доколку носи само еден, зашртиатата за него е 30 % ако другите не носат маска “, напиша Кон на Фејсбук.

Тој додаде дека промената на ставовите за маските е последица на најновото истражување, а особено недвосмислените разлики во успехот на контролата на пандемијата каде маските се широко користени во однос на земјите каде не се користат

Епидемиолозите со денови предупредуваат на зголемувањето на бројот на новоинфицирани круни со вирусот во Србија, а особено во Белград.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.10.2020 - 10:24

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега