Српски научник од САД: Короната мутира, на есен може да биде полошо, на пролет масовна вакцинација

Дури три вакцини против коронавирус се во третата фаза на клинички студии, а тоа е последната фаза пред да бидат одобрени. Мислам дека до крајот на годинава ќе имаме одобрени вакцини за употреба, вели Немања Деспот Марјановиќ, српски научник од Институтот Броуд во Бостон, кој е партнер на престижниот американски универзитет Харвард и МИТ, за српски Курир. Во последните месеци, Марјановиќ на Харвард-МИТ, користејќи примероци од пациенти од целиот свет, учествуваше во истражување за тоа како коронавирусот го напаѓа човечкото тело.

Многу луѓе сè уште се убедени дека коронавирусот влијае само на белите дробови. Тоа дефинитивно не е точно?

– За жал, она што го гледаме е дека – иако коронавирусот е првенствено респираторен вирус, тој влијае на респираторниот систем (носната празнина, грлото, белите дробови) и предизвикува можеби најголема штета – има и други жаришта. Тоа е од истражувањето што е направено во лабораторијата каде што го работам мојот докторат, дека можеме да видиме дека овој вирус може да ги нападне клетките на срцето, бубрезите, желудникот и цревата, па дури и нервните и имуните клетки. Исто така, во клиниката гледаме пациенти кои имаат корона и имаат клиничка слика што се совпаѓа со нашите резултати – тие имаат одредени проблеми со срцето, благи епи-напади, потоа дијареја … - кажа Марјановиќ.

Кој треба прво да ја прими вакцината?

– Веројатно е дека луѓето кои се на првата линија на одбраната – на пример, медицинскиот персонал – како и луѓето кои се во поранливи групи – постарите лица и оние со хронични заболувања ќе имаат предност да бидат првите што ќе ја примат. И, можеби ќе можат да се надеваат на тоа до крајот на оваа година, но дури и тоа е оптимистичко. Мислам дека до следната пролет, постои добра шанса да се вакцинираат повеќе луѓе. Се разбира, треба да земеме предвид дека она што го гледаме сега, кога станува збор за наоѓање на вакцина, е брзината на светлината во споредба со порано, така што сè е можно - вели Марјановиќ.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.07.2020 - 09:50

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега