Српски медиум: СПЦ ќе ја признае македонската црква, архиепископот Јован оди во пензија

СПЦ треба официјално да ја потврди одлуката на вселенскиот патријарх Вартоломеј за признавање на автономната Охридска архиепископија, па така по 55 години расклоп, пишува српски „Курир“.

„Српската црква ќе ја признае македонската во рамки на Охридската архиепископија. Тоа сакаше да го направи и самата, но вселенскиот патријарх итно ја донесе оваа одлука за да му припадне благодарноста за признавањето“, вели извор за српскиот медиум.

„Признавањето од СПЦ ќе значи и сериозни промени, а тоа ќе биде повлекување на архиепископот Јован“, пишува медиумот.

14.05.2022 - 19:19

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега