Српски херој загинал во авионска несреќа во Етиопија - спасувал луѓе и им помагал на милион бегалци

Сите 157 патници и членови на екипажот загинале во пад на авионот „боинг 737“ на компанијата „Етиопија еирлајнс“.

Меѓу жртвите е и Ѓорше Вдовиќ, кој спасувал луѓе за време на НАТО бомбардирањето, а како работник на Обединетите нации само во 2018 година со храна снабдил 900.000 бегалци.

Авионот кој летал од Адис Абеба кон Норбија се срушил после 6 минути од полетувањето, а меѓу настраданите е и спрскиот хуманитарец Ѓорѓе Вдовиќ.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

11.03.2019 - 09:51

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега