Србинка загина во експлозија во Виена: Западнал во долгови, па ја дигнал зградата во воздух

Експлозија во зграда во Виена во која загина србинката Ана Боројевиќ е намерно предизвикана од 22- годишниот Даниел во неговиот стан.

Овој млад готвач после отказот кој му го дале одлучил да изврши самоубство на 26 јуни и ја детонирал плинската боца. Од силната експлозија дел од зградата се срушила, а Ана која била во станот со двата малолетни синои од детонацијата излетала од зградата и над неа се срушиле ѕидовите.

Три месеци подоцна истрагата покажала дека Даниел ја предизвикал експлозијата во својата кујна.

Мотив за вакво нешто бил финансиски проблем.

Осван Ана и Даниел, кои настрадаа, повредени се уште 15 лица, а некои од нив и понатака се наоѓѓаат во болница,

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

13.09.2019 - 22:42

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега