Србија: Загина полицаец на мотор при потера по пијан возач

Страшна сообраќајна несреќа се случила вчера околу 16 часот во српскиот град Руменка.

Информациите се дека на местото на несреќата загинал 36-годишниот полицаец Божидар Копривица.

Првичните информации се дека Божидар со полициски мотоцикл со ротација бркал возач кој не сакал да застане на знакот „стоп“, а за кој имал сомнение дека е во алкохолизирана состојба.

Во еден момент налетал на автомобил „пежо“ кој излегувал од паркингот на улицата. Полицаецот удрил во совозачката врата и починал на лице место.

Возилото го управувала жена, која не го видела полицискиот мотоцикл како доаѓа кон неа.

Истрагата е во тек, а засега не се знае дали полицијата го фатила возачот кој го бркал настраданиот полицаец.

Божидар бил сообраќаен полицаец. Роден во Бачка Паланка, а работел во Полициската управа во Нови Сад. Бил оженет, татко на две деца.

19.08.2022 - 09:41

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега