Спремете 100 евра плус: Колку чини одмор на најпосетуваните грчки плажи

Цените во Грција оваа година повисоки, па ако планирате одмор, спремете повеќе пари.

Во Олимпискиот регион половина литар домашно грчко пиво чини во просек околу 3,5 евра, а увозните до 4,75 евра.

На Халкидики, лежалките ќе ги добиете бесплатно, но со најмалку еден испиен пијалак, главно кафе кое чини 4 евра или пиво од 3 до 5 евра.

Поскапо место е Неа Мармарис каде кафе ќе ве чини 3 евра, а мало пиво дури 5 евра.

Што се однесува до водата, шишенце од половина литар чини 50 центи, а она од еден литар од 1,5 до 1,7 евра.

Цените во рестораните, исто така, се поскапи за 1,5 евро и споредба со податоците од 2017 година, па така за оброк во просечен ресторан ќе платите најмалку 8 евра. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.05.2019 - 18:00

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега