Според Славески економијата е во „небрано“ - Битиќи негира

Со реализирани околу 25 отсто од дефицитот на буџетот во првите два месеци се најдовме сега во „небрано“ зашто не е случајно одлагањето на помошта во мај, истакна поранешниот министер за финансии, Трајко Славески во гостувањето во „Детектор“.

Вели дека мора да се има поголема фексибилност во трошењето на јавните пари за да им се помогне на најзегнатите од економските последици од вирусот Ковид-19.

Според економскиот советник во Владата, Фатмир Битиќи, пак, државата не е во „небрано“. Вели дека во овој момент подобро е државата да се задолжи кај меѓународните институции.

 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

05.04.2020 - 16:56

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега