Според Гинисовата книга на рекорди: Денеска почина најстариот човек на светот

 

Најстариот маж на светот според Гинисовата книга на рекорди, Израелецот Кристал денеска почина на 113-годишна возраст.

Тој починал еден месец пред да наполни 114 години.

Тој го преживеал Холокаустот, но неговата сопруга и двете деца не.

Од логорот Ашвиц излегол со само 37 килограми. По војната се преселил во Израел каде што отворил слаткарница. Зад него оставил 2 деца, 9 внуци и 32 правнуци.

 

 

 

12.08.2017 - 10:51

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа