Спасовски: За функционерите минимална плата од 14.500 денари во април и мај

Втор сет мерки за поддршка на економијата која се соочува со последици поради коронавирусот презентира денеска Владата на прес-конференција.

 -Сите избрани и именувани функционери на државно и на локално ниво ќе земат минимална нето плата (сметано од декември 2019) од 14.500 денари за месеците април и мај 2020 година, соопшти Спасовски. 

Премиерот Оливер Спасовски на прес-конференција во Владата рече дека мерките се креирани во консултација со членовите на Економскиот совет и низ разговари со деловната заедница преку стонанските комори, како и со академската заедница и стопанственици од реалниот сектоер

 

 

 

Добивајте вести на Viber

31.03.2020 - 14:19

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега