Советот на скопската Апелација ја отфли жалбата: Попвски останува во притвор

По разгледување на жалбата на поранешниот помошник министер Ѓоко Попвски, Апелација донесе решение да ја отфрли истата.

Апелациониот суд не одлучувал и по прашања на висината на изречените неправосилни пресуди, туку само по барањето за укинување на мерката притвор.      

Од Апелациониот суд во Скопје велат дека притворот на Поповски, кој беше обвинет во предметите наречени „Триста“ и „Тенк“ беше изречен по барање на Специјалното јавно обвинителство, откако нему му беше изречена затворска казна во траење од девет години за набавката на 300 возила за потребите на Министерството за внатрешни работи, а е обврзан да ја надомести и направената штета од 453.570 евра.

 

 

 

 

14.06.2018 - 17:59

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега