Сосот од домати не треба да се готви во ваков сад, а тоа сите го правиме

Поради реакција на храната и садот во него може да се најдат опасни состојки као алуминиум и јон метал. Најопасни садови се оние од алуминиум, бакар и тефлон, кои стануваат најопасни на температура од 260 до 350 степени Целзиусови, потоа пластиката бидејќи може да испусти пареа и метали опасни по здравјето. За жал, таквите тенџериња и лонци се најзастапени, па ги користите често, а штетата може да ја намалите со употреба на хартија за печење.

Освен материјалот на садот, врз реактивноста влијае и типот на намирниците. Така на пример, помрсната храна и киселите вкусови реагираат побрзо, па никако не се препорачува сосот од домати да се готви во бакарни или алуминиумски садови.

Најдобар избор за готвење се секако садовите од стакло, глина, керамика и силикон.

 

 

 

23.01.2018 - 12:49

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа