Соработници на Навални ставени на листата на терористи и екстремисти

Двајца соработници на затворениот руски опозициски лидер Алексеј Навални се ставени на списокот на терористи и екстремисти, објави денеска агенцијата „Франс прес“.

Агенцијата се повика на податоците на Федералната служба за финансиско следење, наведувајќи дека станува збор за Иван Жданов и Леонид Волков, кои биле одговорни за антикорупцискиот фонд на Навални, односно за регионалната мрежа на неговата организација до забраната за работа во јуни 2021 година. Жданов и Волков се во егзил.

Навални, еден од најгласните критичари на рускиот претседател Владимир Путин, беше затворен минатиот јануари по враќањето од Германија. Во Германија се лекуваше од труење, зад кое, како што тврди, стои Кремљ, но тоа Москва го демантира.

 
14.01.2022 - 16:41

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега