Со кого ќе ја дели ќелијата Катица Јанева во Шутка

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева заработи 30. дневен притвор како осомничена за злоупотреба на службената положба и овластувања, а во врска со предметот „Рекет“. 

Таа е спроведена во затворот во Шутка каде ќе ја издржува казната, а ќелијата ќе ја дели со уште една жена, јавува Слободен Печат.

Таа се сомничи дека ја злоупотребила службената позиција и остварила лична корист со тоа што, најпрво влијаела за ослободувње од притвор и враќање на патната исправа, а потоа и дала предлог да се олесни положбата на осомничениот за „Империја“ со негово прифаќање како сведок во постапката.

 Јанева остварила лична корист од околу 290 илјади денари.

Јанева во Кривичен вчера беше неколку часа.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.08.2019 - 12:12

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега