Со дрвени регистарски таблички се обидел да ја помине границата во Хрватска

 

На хрватскиот граничен премин Стара Градишка, вчера, околу 18 часот, на излез од Хрватска контролиран бил автомобил со босанско-херцеговски национални таблички и 25-годишен возач, државјанин на Швајцарија, соопшти тамошната полиција.

Информаците се дека полициските службеници се посомневале во автентичноста на регистарските таблички, па против 25-годишникот извршиле кривична истрага.

Утврдено било дека на 1 август полицијата во Австрија ги одзела регистарските таблички поради техничка неисправност на возилото додека не се отстрани дефектот. Тој до 4 август не ги исправил неправилностите на возилото, туку направил дрвени регистарски таблички, на кои залепил хартија со пишана ознака за регистрација и тие ги користел како вистински.

„Полициски службеници го извлекле возилото од патот и ги одзеле регистарските таблички, а против 25-годишникот поднеле кривична пријава до Општинското државно правобранителство во Славонски Брод поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело фалсификување исправа“, соопшти полицијата.

05.08.2022 - 18:35

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега