Службеник од Црна Гора е уапсен откако објавил список со заразени

Црногорската полиција уапсила службеник, М.Р., поради сомнение дека извршил кривично дело – неовластено собирање и користење лични податоци.

Тој бил задолжен за податоците на заразените од Ковид-19, а преку апликацијата Вибер ги препратил податоците на трети лица.

Тој е приведен и ќе биде предаден на државното обвинителство поради сослушување.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

07.04.2020 - 23:24

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега