Случајот за жената од Емиратите која беше одбиена за азил во Македонија стигна до Гардијан

Хинд Алболуки од Обединетите Арапски Емирати која побара азил во Македонија, стигна и до Гардијан.

„Се чини дека случајот на Хинд Алболуки бил поминат низ системот за азил со невидена брзина, за властите да можат да го затворат случајот и да ја испратат дома. Таа нема криминално досие и не е дадена причина за нејзиното притворање, а не и биле дозволени ниту посети. Случајот е сомнителен од врвот до дното“, нагласува Уранија Пировска во нејзината изјава пренесена во Гардијан.

Иако одлуката на МВР за одбивање на нејзиното барање за азил во земјава беше обжалена, Управниот и Вишиот суд одлучија да се одбие барањето. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

12.02.2019 - 12:14

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега