Скопските кафеани ќе им даваат ваучери за такси на пијаните гости

Скопските кафеанџии ќе даваат ваучери за такси на пијаните гости. Оваа можност е дел од капмањата насловена “Ги возиме одговорните”, чија што цел е граѓаните да избегнуваат да возат под дејство на алкохол за да не ги загрозат својот и животот на другите учесници во сообраќајот. Вредноста на ваучерот ќе изнесува 100 денари, а ќе може да се добие со секоја он-лајн резервација направена преку интернет страницата restorani.mk.

Од РСБСП велат дека дополнителна причина за ваквата кампања се резултатите од минатогодишното истражување, кое покажало дека дури 85% од анкетрианите граѓани рекле дека некогаш возеле под дејство на алкохол.

Статистичките податоци покажуваат дека оваа година во нашата земја 40 лица го загубиле животот во сообраќајни несреќи.

 

 

 

22.05.2018 - 20:23

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега