Скопје се уште жариште на коронавирусот во Македонија- пет скопски општини со четирицифрени бројки на активни случаи

Од новорегистрираните 1 182 случаи заразени со коронавирус во изминатото деноноќие во земјава, најмногу – 544 се во Скопје.

Со тоа, бројот на активни случаи во главниот град изнесува 9 854 лица, од вкупно 20 485 на територија на целата држава.

Од општините, најмногу случаи има во Гази Баба – 1 462 и во Аеродром -1 433, по што следуваат: Карпош – 1 211, Кисела Вода – 1 207, Центар – 1 188, Ѓорче Петров – 811, Чаир – 621, Бутел – 539, Илинден – 246, Шуто Оризари – 179, Сарај – 148, Петровец –124, Чучер Сандево – 103, Зелениково -68, Сопиште – 62, Студеничани – 51, Арачиново -36… Исто така 174 од заразените се странци, а 191 лице не се распределни по општини.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

21.11.2020 - 21:36

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега