Скопје се уште на врвот, во моментов 1.488 активни заразени со коронавирус - од нив најмногу се од Чаир и Аеродром

Министерството за здравство информираше дека во последните 24 часа се направени 1377 тестирања, а регистрирани се 139 нови случаи на Ковид-19 во Скопје-36, Гостивар-16, Кичево-15, Тетово-14, Куманово-11, Штип-11, Струга-8, Виница-6, Кавадарци-5, Велес-4, Битола-2, Дебар-2, Струмица-1, Крушево-1, Кочани-1, Пробиштип-2, Прилеп-1, Македонски Брод-1, Свети Николе-1, Ресен-1.

Во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 4811, активни 1488

• Куманово 1049, активни 246

• Дебар 195, активни 108

• Штип 820, активни 425

• Прилеп 331, активни 53

• Тетово 1042, активни 226

• Струга 449, активни 195

• Велес 220, активни 18

• Битола 137, активни 72

• Охрид 272, активни 84

• Кавадарци 60, активни 43

• Гостивар 440, активни 260

• Гевгелија 22, активни 11 (*7 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 3 на Богданци)

• Струмица 36, активни 20

• Крива Паланка 24, активни 10

• Радовиш 29, активни 23

• Крушево 16, активни 9

• Кочани 99, активни 23

• Пробиштип 52, активни 20

• Демир Хисар 31, активни 27

• Македонски Брод 20, активни 16

• Пехчево 6, активни 0

• Берово 5, активни 2

• Валандово 6, активни 0

• Виница 14, активни 10

• Делчево 5, активни 4 (*4 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 13, активни 7

• Свети Николе 222, активни 175

• Кичево 157, активни 102

• Ресен 146, активни 32

 

• Неготино 25, активни 5 (*10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Министерството за здравство ги објави општините во Скопје во кои има најмногу активни случаи на коронавирус:

• Чаир – 171
• Аеродром – 171
• Бутел – 97
• Гази Баба – 145
• Центар – 130
• Карпош – 136
• Сарај – 78
• Кисела Вода – 157
• Ѓорче Петров – 107
• Студеничани – 64
• Шуто Оризари – 117
• Арачиново – 26
• Илинден – 23
• Петровец – 18
• Чучер Сандево – 9
• Сопиште – 23
• Зелениково- 7

 

 

 

Добивајте вести на Viber

31.07.2020 - 15:57

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега