Скопје се гуши и вечерва - Градот меѓу најзагадените

Според густината на ПМ10 честичките, Скопје е на врвот на листата на светски метрополи. Во, Европа, главниот град е на шампионската позиција по загаденост на воздухот. 

Премиерот Зоран Заев смета дека преземените мерки не можат да го отстранат загадувањето за една сезона, но дека ќе дадат придонес во намалувањето. Тој рече дека се инвестира во замена на начинот на греење во јавните институции, но според него, 57% од загадувањето доаѓа од греењето на домаќинствата а 28% од возила и тешката индустрија.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

29.10.2019 - 22:44

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега