Скопје се гуши - Денеска најзагаден град во светот

На листата на светски најзагадени градови денеска Скопје беше прв со индекс на квалитет на воздухот од 183, јавува Канал5.

По Скопје на листата на десет најзагадени на второ место е Сараево, трето место е Софија а во врвот се и Приштина и Белград.

Според испитувањата загадениот воздух е причина за смртност на околу 3 000 лица годишно во државава и е петти главен ризик-фактор за смртност во светот. 

 

 

 

Добивајте вести на Viber

09.01.2020 - 15:11

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега