Скопјани и вечерва дишат загаден воздух - ПМ10 честичките алармантно високи во Лисиче

 

Нивото на загадување во сите скопски општини во изминативе 24 часа е многу над дозволеното.

Мерните станици на Министерството за животна средина и просторно планирање покажале најголема загаденост во Лисиче каде во 19 часот биле измерени 496 микрограми на метар кубен ПМ10 честички.

Во Ректорат биле измерени 487 микгрограми на метар кубен ПМ10 честички, во Центар 392, додека во Карпош 212 микрограми.

Во Гази Баба мерната станица ја регистрирала највисоката вредност од 306 микрограми.

Битола, Велес, Кичево, Кочани се само дел од останатите градови низ Македонија каде водухот бил загаден многу над дозволеното.

 

 

 

11.12.2017 - 20:15

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа