Скандалозни секс снимки од синот на Бајден со дрога објавени на кинеска интернет страница

Скандалозни, но непроверени снимки и фотографии од Хантер Бајден, синот на поранешниот потпретседател и актуелен претседателски кандидат Џо Бајден, се појавија во дел од американските медиуми.

На снимките и фотографиите, Хантер Бајден наводно консумира дрога, поточно крек и се впушта во сексуални активности со наводна проститутка.

Особено интересно е што видеото со компилација на експлицитните снимки и слики и нивниот коментар ги објавил непознат корисник на кинеската страница ГТВ, која била основана на почетокот на годинава од поранешниот началник на канцеларијата и поранешниот главен советник на претседателот Доналд Трамп, Стив Банон и кинескиот милијардер Гуо Венгуи, кој побегнал од Кина во САД во 2014 година под обвинение за голем број кривични дела, претежно од финансиска природа. Оттогаш Гуо се претставувал како кинески свиркач и дисидент и како што можеме да видиме, тој станал и близок соработник на сојузникот на Трамп и жесток критичар на кинескиот режим, Стив Банон. Во меѓувреме, ГТВ Медиа Група се нашла под истрага на ФБИ за сомнителни извори на финансирање.

Не е познато дали скандалозните снимки и фотографии потекнувале од „лаптопот од пеколот“, како што го опиша адвокатот на Банон и Трамп, Руди Џулијани, а за кој тврдат дека им го предал сопственикот на компјутерски сервис од Делавер, каде наводно Хантер Бајден го оставил лаптопот на поправка, по што тој никогаш не го презел.

Коментар на објавеното видео, како што објави конзервативниот американски портал Вашингтон Ексаминер, тврди дека „кандидатот за претседател на САД Џо Бајден е 100% контролиран од Кинеската комунистичка партија“ чија цел е „ослабување, уништување и убивање на Америка“.

Видеото било објавено и на социјалната мрежа за дискусии и споделување вести Reddit, но таму сите објави со видео или слики од екранот биле набрзо отстранети поради правилата на таа платформа, односно забраната за „насилна порнографија“.

Новото соопштение само по себе не е толку изненадување за оние што го следеле скандалот со електронска пошта и предметниот лаптоп, чија содржина Џулијани и Банон ја добиле од сопственикот на услугата по име Џон Пол Мек Исак, а потоа стратешки им ја продале на конзервативните американски медиуми неколку недели пред изборите.

Но, според извештаите на американските медиуми, ниту Фокс њуз ниту Волстрит џурнал, инаку про-Трамп медиуми, не ја објавиле контроверзната е-пошта што сугерира дека и Бајден Џуниор и други лица учествувале во коруптивни деловни зделки со компании во Украина и Кина, користејќи го политичкото влијание за профит. Имено, ниту Фокс Њуз ниту Волстрит журнал наводно не го сметале експлозивниот материјал доволно веродостоен за објавување, бидејќи не можеле самостојно да го проверат. Наместо тоа, тие биле објавени од таблоидот Њујорк пост, кој од електронската пошта извлекол заклучок дека партнерите на Бајден помладиот го замолиле за возврат да им организира средба со Бајден постариот и да влијаат врз неговите одлуки како тогашен потпретседател. Тие исто така заклучуваат од е-поштата дека Хантер Бајден се согласил да им предаде 10% од акциите на кинеската компанија на „големиот човек“ - што, како што велат, бил кодот за Џо Бајден.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

26.10.2020 - 19:11

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега