Скандал во американска фирма со 100.000 вработени: Менаџерите направиле „корона обложувалница“ а сега ги тужат семејствата на починатите

 

Поднесена е постапка пред суд во САД, во која се наведува дека управителите на фабриката за преработка на свинско месо Ватерло Тајсон фудс се обложувале колку работници ќе бидат заразени.

Тие се обложувале на пари за време на раните фази на пандемијата со „Ковид-19“, додека епидемијата беснееше оваа пролет. Во тужбата, поднесена неделава од син на вработен кој почина со „ковид-19“, се тврди дека компанијата покажала „несовесно непочитување на безбедноста на работниците“.

Тајсон фудс побара истрага. Во својата изјава, велат дека е „се крајно вознемирени“ поради обвинувањата и дека ги суспендирале, без плати, лицата кои наводно биле вклучени.

„Доколку се потврдат овие тврдења, ќе ги преземеме сите неопходни мерки за искоренување и отстранување на ова вознемирувачко однесување од нашата компанија“, се додава во соопштението.

Тајсон Фудс вработува околу 100.000 работници на национално ниво. Најмалку петмина вработени во објектот Ватерло починаа, според АП. Според судските записи, окружниот шериф ја советувал компанијата да ја затвори фабриката бидејќи инфекцијата се проширила оваа пролет, но тоа не се случило.

„Околу тоа време, обвинетиот Том Харт, директор на објектот Ватерло, организираше облог за супервизорите и менаџерите да се обложат на тоа колку вработени ќе бидат позитивни на kovid-19 “, се наведува во тужбата.

Харт е еден од неколкуте обвинети, вклучувајќи го и претседателот Тајсон Фудс - Џон Тајсон, извршниот директор Ноел Вајт и локалните менаџери Коди Брасткерн и џон Кејси. Вториот наводно „експлицитно им наредил на надзорниците да ги игнорираат симптомите на ковида-19“.

„Во една прилика, господинот Кејси пресретна болен супервизор велејќи му:„ Сите имаме симптоми. Вие имате работа која мора да ја завршите“, се додава во тужбата.

Во тоа време, претседателот на компанијата објави огласи на целата страница во Вашингтон Пост и Њјорк Тајмс за да предупреди дека „националното снабдување со храна се распаѓа“. Подоцна истиот месец, американскиот претседател Доналд Трамп нареди фабриките за преработка на месо, вклучувајќи го и Вајрло на Тајсон, да останат отворени за да го заштитат националното снабдување со храна среде пандемија.

Во неодамнешната изјава, Тајсон рече дека неговиот главен приоритет е здравјето на вработените и рече дека тој вложил „стотици милиони долари“ во неговите установи од почетокот на епидемијата.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

22.11.2020 - 12:09

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега