Ситуацијата алармантна: БиХ со најзагаден воздух во Европа

 

Ситуацијата со загадувањето на воздухот во многу градови во Европа е алармантна, а според последните податоци на СЗО, најзагрозени се жителите на Босна и Херцеговина.

Како причини се наведуваат топлификациите кои користат мазут, домаќинствата кои се греат со дрва и јаглен, сообраќајот, горењето на најразлични материјали во домаќинствата.

Инаку, вчера и Скопје беше многу загадено особено Лисиче како најзагаден град каде ПМ10 честитчките беа 10 пати над дозволеното.

извор. Слободен печат

 

 

 

12.11.2017 - 14:12

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа