Сите очи насочени кон неа: Ова е ќерката на Путин којa јa прими вaкцината прoтив Kовид-19 (ВИДЕО)

Откако претседателот на Русија, Владимир Путин соопшти дека една од неговите ќерки на себе ја тестирала вакцината против коронавирусот, сите светски медиуми почнаа да пишуваат за неа.

Марија Воронцова (35) е најстарата ќерка на Путин, по професија е педијатар-ендокринолог, а сега сите очи се вперени во неа со оглед на тоа дека ја примила вакцината против невидливиот непријател.

„Една од моите ќерки прими таква вакцина. Всушност таа учествуваше во експериментот. После првата вакцина имаше температура 38, другиот ден нешто повеќе од 37 и тоа е тоа“, рекол Путин на владината седница каде е објавено дека Русија ја регистрирала првата вакцина против Кови-19.

Воронцова студирала биологија на Универзитетот во Санкт Петербург, а дипломирала медицина на Универзитетот во Москва.

Таа воедно е и советничка на Путин за генетски инженеринг.

 

 

 

Добивајте вести на Viber

12.08.2020 - 10:00

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега