Сите кои сакаат да ја шетаат Србија, да си спремат повеќе пари - поскапуваат патарините

Вчера во српската влада падна за поскапување на патарината за 14 проценти.

Поскапувањето за возачите на патнички автомобили, во зависност од делницата, ќе се движи најмногу до 200 динари, а на најфреквентните делници во просек ќе изнесува 50 динари.

Според извештаите, патарината ќе се зголеми за 14 отсто за оние кои нема да платат такса за користење на автопатот преку електронскиот уред за наплата на ЕНП, додека возачите кои го користат тој уред ќе имаат зголемување од 8 отсто.

Имајќи ги предвид актуелните цени на патарините, поскапувањето на најдолгите делници ќе се искачи до околу 200 динари. Ќе поскапи од 60 до 100 динари кај најфреквентните.

Нови цени за најфреквентните делници

Белград - Чачак            535 динари

Белград - Ниш               1.014

Белград - Нови Сад        273

Белградска Суботица     730

 

Новиот ценовник ќе стапи во сила осмиот ден од денот на објавувањето во „Службен весник“.

24.03.2023 - 09:33

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега