Сириските власти ја превземаа контролата на градот за првпат по 7 години (видео)

 

Исламските екстремисти, денес го напуштија последниот дел од Дамаск кој го контролираа со што е отвоерен патот , сириската влада да превземе контрола над целиот град и околината за прв пат од 2011 година.

Капитулацијата на џихадистите во Дамаск по една недела офанзива од страна на владините сили во две области во Дамаск, Хаџар ал-Авад, под контрола на исламската држава и палестинскиот логор базиран на Јармук. Владините сили ги бомбардираа овие две области и ги нападнаа со артилериски оган.

Агенцијата за бегалци на ОН (УНХЦР) предупреди дека насилството претставува закана за 12.000 палестински бегалци во Сирија. Се работи за Палестинците кои дојдоа во Сирија по 1948 година и нивните потомци.

Џихадистите добија можност да останат и да се согласат да се помират со сириската влада или да бидат пренесат автобуси на територијата на Исламската држава во пустината во источниот дел на Сирија. Не е објавува кога започнува нивниот пренос.

 

 

 

20.04.2018 - 18:29

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа

најчитано сега