Силниот земјотрес предизвика цунами - потопени неколку села

 

Земјотрес со јачина од 4 степени според Рихтеровата скала го погоди Гренланд предизвикувајќи цунами поради што се потопиле неколку села. 

Данските власти ги предупредиле граѓаните да заминат на повисоките предели.

Освен материјални штети, за сега нема наводи за повредени или настрадани. Крајбрежјето на Гренланд за среќа не е густо населено.

 

 

 

18.06.2017 - 15:07

 

 

 

 

 

 

 

Редакцијата на Press24 не сноси никаква одговорност за коментарите. Бидејќи се генерираат преку Facebook за нив важат правилата и условите на социјалната мрежа